Den 12–13 juni deltog Samarkand, representerat av vd Lars Lindblom, i ett tvådagars seminarium och matchningsevent med en koreansk delegation. Fokus var energiomställning.
– Vi kunde glädjande nog omgående matcha ett koreanskt företag med ett av våra medlemsföretag, i detta fall inom vätgasproduktion och transmission, berättar Lars.
Fredagen den 13 juni besökte den koreanska delegationen Dalarna, där Samarkand fick möjlighet att presentera verksamheten. Fokus låg särskilt på några av våra energirelaterade projekt:
Under presentationen lyfte vi fram möjligheterna till kunskapsdelning mellan parterna samt en potentiell export av både know-how och produkter kopplade till dessa projekt.
Forumet arrangerades av Business Sweden och Korea Trade-Investment Promotion Agency (KOTRA), och är det andra samarbetet mellan de två länderna. Det sammanföll med ett affärs- och politiskt besök från Sydgyeongsangprovinsen.